Strona główna | Wydanie Drukowane
Rok wydania: Numer:
‹‹‹ poprzednia12345678następna ›››
Świat Betonu 2017/3

Świat Betonu 2017/1

Drodzy Czytelnicy,

podane przez GUS dane za 2016 rok wskazują na utrzymywanie się silnego spowolnienia wzrostu gospodarczego, spowodowane głównie znacznym spadkiem nakładów inwestycyjnych w środki trwałe. PKB wzrósł w 2016 roku o 2,8% wobec 3,9% w 2015 roku. Inwestycje brutto w środki trwałe spadły o 5,5% wobec wzrostu o 6,1% w 2015 roku. Spożycie w sektorze gospodarstw domowych wzrosło o 3,6% wobec wzrostu o 3,2% rok wcześniej. Wartość dodana brutto w przemyśle wzrosła o 3,5% wobec wzrostu o 6,5% w 2015 roku. Wartość dodana brutto w budownictwie spadła o 11,9% wobec wzrostu o 3,8% rok przedtem.

BCC w swoim opracowaniu (plik dostępny na stronie www.swiatbetonu.pl) zwraca uwagę szczególnie na spadek inwestycji w środki trwałe. Wiemy, że ten spadek dotyczył głównie inwestycji publicznych i sektora przedsiębiorstw państwowych, ale nie znamy jeszcze skali zahamowania inwestycyjnego w sektorze prywatnym. Spadek inwestycji narastał, w trakcie pierwszych trzech kwartałów, do 7,7% w III kw. Przypuszczać można, że w najbliższych kwartałach możemy mieć umiarkowaną poprawę w inwestycjach publicznych i znaczny spadek nakładów w sektorze prywatnym, w związku z dużym wzrostem ryzyka w ocenie rentowności nowych projektów inwestycyjnych, z racji zapowiedzianych przez rząd zmian prawnych.

Zapraszam do lektury kolejnego wydania ŚWIATA BETONU.

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa


Świat Betonu 1-2/2017
Świat Betonu 2016/6

Drodzy Czytelnicy,

chociaż koniunktura w budownictwie nie jest najlepsza, „mieszkaniówka” pobudza całą branżę. Jak podał GUS w okresie dziewięciu miesięcy 2016 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, rozpoczęto budowę większej liczby mieszkań niż porównywalnym okresie 2015 roku. Dobrze to wróży na kolejny rok…

Pozytywne informacje płyną również z działu infrastruktury – 3 mld zł dołoży Unia Europejska do budowy trzech dróg ekspresowych – S7, S8 i S17.

Dofinansowanie inwestycji z funduszy UE pochodzi z największego unijnego programu – Infrastruktura i Środowisko. Na lata 2014–2020 jest już zawartych 27 umów na budowę blisko 700 km dróg ekspresowych i krajowych. Dofinansowanie unijne tych inwestycji to prawie 15,5 mld zł, a to dopiero początek. Budżet programu wynosi w przeliczeniu z euro ok. 115 mld zł. Największa pula pieniędzy zostanie przeznaczona na przedsięwzięcia transportowe: drogi, koleje, transport miejski, lotniczy i morski. Dofinansowanie mogą otrzymać też inwestycje w ochronę środowiska: oczyszczalnie ścieków, ochrona przeciwpowodziowa oraz energetyka.

Firmy budowlane patrzą z nadzieją na 2017 rok, bo liczą na odblokowanie inwestycji dofinansowanych z UE. Wszystko wskazuje na to, że właśnie tak będzie.

Zapraszam do lektury kolejnego wydania ŚWIATA BETONU.

Redaktor naczelny
Beata Gozdur
Świat Betonu 2016/4

Drodzy Czytelnicy,

podczas konferencji zorganizowanej 22 czerwca w Warszawie dotyczącej perspektyw rozwoju polskiej gospodarki zaprezentowano m.in. dane Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. PKB Polski na tle krajów UE jest znacznie wyższe (w I kwartale 2016 roku: 2,6% w stosunku do 1,7%).

Dotychczasowe informacje o wynikach gospodarczych drugiego kwartału są optymistyczne: produkcja przemysłowa w kwietniu i maju wzrastała szybciej niż w roku ubiegłym, a badania koniunktury wskazują także na dobre nastroje w maju. Na rynku pracy nadal maleje stopa bezrobocia, wzrasta zatrudnienie i rosną wynagrodzenia.

Następuje jednak zwrot w polityce makroekonomicznej – wzmocnienie roli państwa kosztem mechanizmów rynkowych. W horyzoncie roku należy oczekiwać przyspieszenia wzrostu gospodarczego, jednak w dłuższej perspektywie tempo wzrostu osłabnie ze względu na rosnący deficyt finansów publicznych i mniejszą aktywność inwestycyjną sektora zagranicznego. Dlatego też IBnGR prognozuje, że w 2016 roku PKB wyniesie w Polsce 3,6%, a w kolejnych dwóch latach odpowiednio: 3,5% i 3,0%. W tym czasie PKB w krajach UE powinno utrzymać się na poziomie 1,8%.

Zapraszam do lektury kolejnego wydania ŚWIATA BETONU.

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
‹‹‹ poprzednia12345678następna ›››
TEMAT MIESIĄCA
Betonowa ściana oporowa z "wysuszonej gliny"

Niedawno zakończono prace nad ważnym połączeniem transportowym w Holandii. Wygląd betonowej ściany oporowej ma przyciągać wzrok ale też komponować się z otoczeniem. Stąd klient poprosił o atrakcyjny projekt ściany. Idealnym rozwiązaniem okazał się wzór stworzony przy pomocy nowej tekstury NOEplast "Santpoort". Czytaj więcej
OSTATNIO DODANE PRZETARGI
Dachy.info.pl - serwis internetowy miesięcznika Dachy
Rok wydania: Numer:
Dachy 2017/6

Szanowni Państwo

Dla chcącego nic trudnego. Tak mógłby brzmieć tytuł artykułu ze str. 12. Przedstawiamy w nim dach zaprojektowany przez wykonawcę, który z zawodu nie jest ani dekarzem, ani architektem. Pisząc „zaprojektowany” mam tu na myśli fakt, że autor projektu wynalazł tylko (tylko czy aż?) koncepcję dachu, architektoniczne prace zlecając uprawnionemu projektantowi. Oto człowiek, który na podstawie własnej praktyki zdobył wiadomości z dziedziny dekarstwa, wie, co na dachu jest możliwe, a co nieosiągalne, siada i kreśli swój wymarzony dach. I jest to dach w pełni funkcjonalny, estetycznie prawidłowy, a jednocześnie wyróżniający się spośród innych w okolicy. Dobra robota!

Zapraszam do lektury

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa

Dachy 2017/2

Szanowni Państwo

Dekarze często narzekają na projekty. Że niedopracowane, że niedokładne, że nie uwzględniają wszystkich detali, że wykonawcy muszą zajmować się tym, za co im się nie płaci… Projektanci albo nie umieją planować pewnych istotnych szczegółów dachu, albo świadomie je omijają (czego przyczyna jest właściwie ta sama), albo nie zdają sobie sprawy ze stopnia ich skomplikowania i znaczenia dla całego obiektu.

Błędy w dokumentacji projektowej dachu odkrywają głównie dekarze – osoby najlepiej obeznane z tą tak istotną częścią budowli. Według przepisów prawa błąd taki powinien zostać  pisemnie zgłoszony kierownikowi budowy i inwestorowi, ale oznacza to stratę czasu dla wszystkich, więc tak dzieje się niezwykle rzadko. Błąd projektanta naprawia więc samodzielnie doświadczony wykonawca. I mimo braku teoretycznych podstaw, robi to prawidłowo. Ostatecznie zadowoleni są wszyscy, tylko czy cały proces przebiegł prawidłowo?
   

  1. Zapraszam do lektury!

 

  • Piotr Rożnowicz

Redaktor naczelny

Dachy 2017/1
Szanowni Państwo

Nie wszystko, co stare, jest nieprzydatne. Dowodem niech będą trzy artykuły z aktualnego wydania DACHÓW. Pierwszy z nich prezentuje dach pokryty w technologii znanej od lat. Jak się okazuje, w kryciu blachą płaską nic lepszego od rąbka stojącego nie wymyślono.

Kolejny przykład to ekspertyza prawie 150-letniego kościoła. Jego drewniana więźba nie budzi zastrzeżeń, została postawiona fachowo i ze zdrowego materiału. Efekt możemy podziwiać do dziś.

I ostatni dowód na przydatność starego to artykuł naszej długoletniej autorki, która przedstawia stare dachy, pokryte zabytkowymi niemal dachówkami czy łupkiem. Kunszt starych mistrzów pozwala przypuszczać, że dzisiaj, gdy obserwować można powrót do solidnej ręcznej roboty, dali by sobie radę.

Zapraszam do lektury


Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny
Dachy 2016/12

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
wszystkim naszym Czytelnikom i Sympatykom
życzymy ciepła w sercu i w domu, smacznej
kolacji wigilijnej  i rodzinnego kolędowania.
Niech w Nowym Roku przydarzy się Wam wszystko, co najlepsze.
Dachy 2016/11
Szanowni Państwo

W budownictwie ochrona przed naturą sprowadza się do zabezpieczania obiektów budowlanych przed wodą w różnej postaci. Robimy wszystko, aby tylko w domach nie pojawiła się rosa, deszcz, śnieg. Sposobów na to jest wiele. Ale i tak nie są one do końca skuteczne. Nawet jeśli zastosuje się wszystkie niezbędne i przewidziane w projekcie warstwy (co wcale nie jest oczywistością) i starannie je zamontuje, to nie ma pewności, że we wnętrzu nie pojawi się wilgoć.

Materiałem wymagającym najwyższej dokładności w montażu jest paroizolacja. Wystarczy mały otworek, nieprecyzyjne doklejenie do ściany czy belki i już para wodna może wnikać do wnętrza dachu, mocząc ocieplenie. Niby po zewnętrznej stronie współczesne dachy mają zainstalowane membrany paroprzepuszczalne, ale nie działają one na zasadzie włącz-wyłącz – nie „uruchamiają się” momentalnie i potrzeba jednak pewnego czasu, aby zaczęły funkcjonować. Przed naturą nie ma więc chyba ucieczki… Ale chronić się przed niekorzystnymi zjawiskami można i trzeba. Pytaniem pozostaje tylko, z jaką skutecznością.

Zapraszam do lektury!


Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny
Dachy 2016/10
Szanowni Państwo

Drewno – surowiec tak naturalny, jak tylko można sobie to wyobrazić. A mimo braku wszelkich obcych ingerencji w jego strukturę jest to materiał niezwykle wytrzymały. Lecz nie każda deska i nie każda belka ma cechy predestynujące je do zastosowanie w dachu. Warunkiem jest tu ocena i odpowiednie wysortowanie przydatnych elementów. Jak się okazuje, w Polsce mamy z tym kłopot. Bardzo niewielu dostawców sprzedaje sortowaną tarcicę. Większość nie zwraca uwagi na wymagania zapisane w projekcie i dostarcza na budowę drewno „jak leci”. A potem zimą dach trzeszczy, krokwie uginają się pod naporem śniegu o kilka centymetrów… Inwestor zaś z niepokojem patrzy i boi się… Polecam artykuł na str. 14 niniejszego wydania DACHÓW, w którym poruszane jest zagadnienie oceny drewna konstrukcyjnego.

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa

Dachy - krok po kroku

- Reklama -

Polecamy