Polski dom 2018 - średni metraż z jednym piętrem w tradycyjnej technologii

Ocena: 0
2090

Przeciętny polski dom ma od 126 do 150 m2 powierzchni użytkowej. Powstał w technologii murowanej, według gotowego projektu kupionego od architekta i na działce nie większej niż 20 arów. Z najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" wynika, że dotychczasowe trendy mają się bardzo dobrze i Polacy są przywiązani do tradycyjnych rozwiązań. Rzadziej niż w ubiegłych latach decydują się na budowę według indywidualnych projektów.

Zaczynamy od działki i projektu

Pierwsze etapy inwestycji związanej z budową domu to zazwyczaj wybór działki oraz projektu, według którego będzie powstawał nowy dom.

Ankietowani przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących towarów i usług z ich dostawcami, w 2018 roku najczęściej budowali domy na działkach, których wielkość nie przekraczała 20 arów. W porównaniu do ubiegłorocznej edycji badania widać lekki wzrost zainteresowania działkami o powierzchni od 10,1 do 20 arów - z 38 do 41%. Prawie co trzeci badany wybierał działki o powierzchni od 5,1 do 10 arów (31%).

Uwidocznił się także niewielki spadek zainteresowania największymi działkami, liczącymi więcej niż 30 arów powierzchni. Według poprzedniej edycji badania (za 2017 rok) stawiało na nich domy 15% ankietowanych. W 2018 roku  ten odsetek wyniósł 11%.

Ankietowani wybierając miejsce, w którym powstanie ich dom, przede wszystkim kierowali się położeniem działki (57% wskazań). Na cenę jako kluczowy czynnik zwracało uwagę 25% ankietowanych. Ponadto wpływ na wybór lokalizacji miały: odległość od miejsca pracy (18%) oraz szkoły lub przedszkola dzieci (16%). Warto zauważyć, że 11% badanych wskazało, że wybór odpowiedniej działki to jedna z największych trudności związanych z procesem inwestycyjnym. Podobnych dylematów raczej nie miało 24% ankietowanych, którzy otrzymali działkę jako darowiznę.

W 2018 roku wyraźnie zwiększył się odsetek osób, które skorzystały z gotowego projektu domu zakupionego w biurze architektonicznym. Na takie rozwiązane zdecydowało się 63% badanych przez Oferteo.pl. W poprzedniej edycji ten odsetek wyniósł 56%. Na indywidualnym projekcie, przygotowywanym wspólnie z architektem opierało się 37% badanych - jest to wyraźne załamanie trendu, ponieważ w ubiegłych latach indywidualne projekty stopniowo zyskiwały na popularności.

Jak duży jest przeciętny polski dom?

W przypadku metrażu domów trendy z ostatnich kilku lat mają się bardzo dobrze. W 2018 roku, podobnie jak rok wcześniej, Polacy najczęściej budowali domy, których powierzchnia użytkowa wyniosła od 126 do 150m2 (28%). W dalszej kolejności popularnością cieszyły się metraże z przedziału od 151 do 200m2 (24%) oraz 101-125m2 (23%). Zmniejszył się odsetek osób, które budowały najmniejsze domy - z 16% w 2017 do 13% w roku 2018.

Wciąż najpopularniejsze okazują się domy parterowe z poddaszem użytkowym. Na takie rozwiązanie zdecydowało się 60% ankietowanych. Tylko 14% badanych przez Oferteo wybudowało dom jednopiętrowy lub o większej liczbie kondygnacji.

Kolejna edycja "Raportu o budowie domów" przynosi potwierdzenie tezy, że piwnice systematycznie przechodzą do lamusa. W 2018 roku tylko 10% inwestorów zdecydowało się na podpiwniczenie. Na podobnym poziomie utrzymuje się natomiast odsetek inwestorów, którzy budowali dom z garażem - według najnowszego badania było to 66%.

Jaką technologię wybieramy?

W kwestii materiałów budowlanych Polacy są przywiązani do tradycyjnych technologii. "Wybór materiałów budowlanych pokazuje, jak mocno są w społeczeństwie zakorzenione pewne trendy" - zwraca uwagę Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. "Od pierwszej edycji badania widzimy, że najpopularniejsze materiały to cegła ceramiczna i bloczek komórkowy".

Nie inaczej było w ubiegłym roku. Aż połowa inwestorów najchętniej budowała z bloczka komórkowego, a 35% wybrało cegłę. Nieco spadł natomiast odsetek osób, które decydowały się na budowę domów z drewna. Technologię kanadyjską wybrało 8% badanych, a budowa z bala dotyczyła zaledwie 1% badanych.

Podobnie silne trendy dotyczą wyboru pokrycia dachu. Po raz kolejny najpopularniejsza była dachówka ceramiczna, na którą zdecydowało się 42% badanych. Po blachodachówkę sięgnęło 35%, a dachówkę cementową - 7%.

Ekologiczne ogrzewanie

Osoby budujące w 2018 roku najczęściej inwestowały w ogrzewanie gazowe (53% z nich). Podobną popularnością jak w ubiegłym roku cieszyły się rozwiązania wykorzystujące energię pochodzącą z odnawialnych źródeł: pompy ciepła (16%) oraz kolektory słoneczne, które zamontował w swoim domu co dziesiąty badany.

Wciąż dużym zainteresowaniem cieszą się kotły na paliwa stałe, takie jak ekogroszek, węgiel kamienny czy pellet drzewny - ich montażu dokonało 28% badanych przez Oferteo.

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 17 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w 2018 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów oraz z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2019 roku metodą CAWI na próbie 600 osób, które w 2018 roku budowały dom.

Źródło i zdjęcie: Oferteo.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy